Лаборатория L11 „Роботизирани мехатронни технологии"

Секция S1 „Роботизирани системи за научни цели"

проф. дн. Иво Малаков (Технически университет София, МФ)

За лабораторията

Секцията извършва научно-изследователска дейност свързана с изследването на приложението на робототехнически системи за работа в тежки условия, като фокуса е насочен към инсталации за леене под налягане и кокилно леене. Тези технологични процеси намират широко приложение в автомобилостроенето, машиностроенето, самолетостроенето и др.

Дейности

Описват се изледователските дейности, извършвани в лабораторията и тяхната насоченост към потенциални клиенти. Секция S1 от лаборатория L11 разработва методи и подходи за създаване, изграждане и оптимизация на роботизирани клетки за леене под налягане и кокилно леене.

  • Изследване и анализ на структурата на роботизирани клетки за леене под налягане и кокилно леене
  • Определяне на основни техникоикономически параметри на роботизирани клетки за леене под налягане и кокилно леене
  • Разработване на методи за проектиране на роботизирани системи за автоматизацияв тежка среда
  • Разработване на методи за структурна оптимизация на роботизирани клетки за леене под налягане и кокилно леене
  • Разработване на методи за оптимизация на производителността на роботизирани клетки за леене под налягане и кокилно леене

Услуги

  • Консултантски услуги на фирми и организации, работещи в областта на леенето на алуминиеви сплави, а така също и занимаващи се с проблемите на автоматизацията на тези процеси.
  • Обучение на персонал свързан с експлоатацията и поддръжката на роботизирани клетки за леене в неразрушаеми форми.
  • Изследване на качеството на инструменти (форми) за леене в кокилни машини
  • Оптимизация на компановката и производствения цикъл на роботизирани клетки за леене под налягане и кокино леене

Оборудване

За изпълнение на научноизследователска дейност на секция S1 от лаборатория L11 e доставено и предстои пускането в експлоатация на специализирана роботизирана система за изследване и демонстрация на процесна оптимизация, която включва:

  • Функционален стенд за изследване, оптимизация и демонстрация на специализирани роботи за автоматизация на машини за леене на алуминиеви сплави под високо налягане. Върху стенда ще бъдат инсталирани пет специализирани робота – два за топла камера машини (екстрактор и спрейар) и три за студена камера машини (екстрактор, спрейар и дозатор). Предвиден е контрол на отливката с инфрачервени или друг вид безконтактни сензори за светлина. Управлението на специализираните роботи ще бъде микропроцесорно с използване на стандартен интерфейс за комуникация към машините. Предвидена е и възможност за VPN, или аналогичен, за отдалечен контрол и сервиз.
  • Автоматизирана клетка за кокилно леене, включваща електросъпротивителнa пещ за топене на алуминий и алуминиеви сплави, дозиращ специализиран робот, кокилна машина за леене на алуминиеви отливки, универсален индустриален робот за изваждане и обработка на отливката (наличен в ТУ София), охлаждаща вана, агрегат за шлифоване на отливката от лентов тип. Управлението на универсалния индустриален робот е микропроцесорно с ръчен операторски панел (с жична или безжична комуникация, тъч дисплей, вграден в шкафа за управление или на подвижна стойка). Предвидена е и възможност за VPN, или аналогичен, за отдалечен контрол и сервиз.